مسکن املاک پرند-بنگاه پرند-آپارتمان پرند- مسکن مهر پرند
مسکن املاک پرند-بنگاه پرند-آپارتمان پرند- مسکن مهر پرند
blank

منظور از فرم ج (فرم جیم) در ثبت نام طرح ملی مسکن و نهضت مسکن چیست ؟

منظور از فرم ج (فرم جیم) در ثبت نام طرح ملی مسکن و علت قرمز شدن فرم ج چیست و نحوه استعلام فرم و (بند جیم) برای ثبت نام طرح ملی مسکن و وام مسکن و پاسخ به برخی سوالات و مشکلات متقاضیان مسکن درباره قرمز شدن فرم ج در ثبت نام مسکن را در این بخش میخوانید

blank

منظور از فرم ج (بند ج) در ثبت نام طرح ملی مسکن و وام مسکن

اگر برای دریافت وام مسکن سپرده گذاری کرده باشید، یا قصد استفاده از تسهیلات دولتی مثل مسکن مهر و یا طرح اقدام ملی مسکن را داشته باشید، با موضوع استعلام فرم ج وام مسکن برخورد می‌کنید.

دو نوع وام مسکن برای متقاضیان وجود دارد؛ وام با سپرده بانکی و وام بدون سپرده بانکی (وام اوراق). دریافت وام اوراق یا همان وام بدون سپرده گذاری، برای هیچ شخصی محدودیتی ندارد. اما گرفتن وام با سپرده گذاری دارای محدودیت است.

برای بررسی این محدودیت و اینکه آیا شما صلاحیت دریافت وام مورد نظر را دارید یا نه، استعلامی انجام می‌شود که به استعلام فرم ج معروف است. بنابراین برای دریافت تمامی وام‌هایی که نیاز به سپرده گذاری دارند، پیش از دریافت وام باید این استعلام انجام شود.

علت قرمز شدن فرم ج در ثبت نام مسکن ملی

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، در خصوص مشکل افرادی که پیش از این در طرح مسکن مهر یا دیگر طرح‌های مسکن فقط ثبت‌نام اولیه انجام داده‌اند ولی فرم (ج) آن‌ها به اشتباه قرمز شده است، گفت: این افراد باید به ادارات کل راه و شهرسازی استانی که ثبت‌نام کرده‌اند، مراجعه کنند.

وی افزود: ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها این موارد را بررسی می‌کنند و اگر قرمز شدن فرم (ج) منجر به واگذاری نشده است، تقاضای اصلاح می‌کنند و فرم این افراد دوباره سبز می‌شود.

فرم ج وام مسکن
فرم ج وام مسکن

نحوه استعلام فرم ج وام مسکن

اگر جواب استعلام شما مثبت باشد، اصطلاحا فرم ج شما سبز می‌شود و اگر جواب این استعلام منفی باشد، بند ج قرمز شده و وامی که می‌خواهید به شما داده نمی‌شود.
سعی کنید این استعلام توسط بانک انجام می‌شود. حداکثر زمان دریافت پاسخ این استعلام ۱ تا ۲ روز کاری است. برای پیگیری استعلام فرم ج وام مسکن، بعد از سپری شدن این مدت، می‌توانید به بانک مراجعه کرده و پاسخ استعلام را دریافت کنید.

نکته مهم در خصوص فرایند استعلام، زمان انجام آن است. این کار در پایان دوره سپرده گذاری انجام می‌شود. یعنی در صورتی که از شرایط تعلق گرفتن وام اطلاع نداشته باشید و افتتاح حساب کنید، در پایان مدت سپرده گذاری، وام به شما تعلق نمی‌گیرد.

جواب استعلام فرم ج

بنابراین اطلاع بعد از اینکه در چه شرایطی وام به شما تعلق گرفته و جواب استعلام فرم ج سبز می‌شود، دارای اهمیت است. در صورتی که پس از سپرده گذاری جواب استعلام شما قرمز شود، دو راه پیش شماست:

انصراف از دریافت وام و دریافت سود ۱۰ درصدی بابت سپرده گذاری
انتقال امتیاز وام به بستگان درجه یک

 

blank
فرایند-فرم-ج-سبز-ثبت-نام-سامانه-ملی-نهضت-مسکن

چرا فرم ج برای همسرم قرمز شده؟

اطلاع از مواردی که باعث قرمز شدن استعلام فرم ج وام مسکن می‌شود ضروری است.

استعلام بند ج در خصوص همسر شما نیز انجام می‌شود.

یعنی علاوه بر خود متقاضی، همسر متقاضی هم نباید از هیچ یک از تسهیلات خرید مسکن (وام‌های سیستم بانکی و طرح‌های دولتی تامین مسکن)، استفاده کرده باشد.

یعنی مثلا اگر همسر شما قبلا وام مسکن جوانان یا وام مسکن اولی گرفته باشد یا مسکن مهر دریافت کرده باشد، باز هم جواب استعلام بند ج برای شما قرمز شده و وامی به شما هم تعلق نمی‌گیرد. استعلام فرم ج هم برای متقاضی انجام می‌شود و هم همسر متقاضی.

سوالات متداول درباره مشکل متقاضیان ثبت نام مسکن ملی درباره فرم ج

**من هیچ سندی به اسمم تا حالا نبوده .مسکن ملی هم فقط ثبت نام کردم وضعیتم سبزه ولی توی قرعه کشی اسمم در نیامده .والا همه وام مستاجری گرفتند ولی فرم ج من قرمز رنگه .چرا و به چه علت نمیدونم .

**من نه خانه دارم نه زمین و نه از تسهیلات دولتی استفاده کردم ،پس علت قرمز بودن فرم ج چیست ؟؟؟

**نه منزلی دارم نه از وام دولتی یا زمینی بهم واگذار شده ؟؟؟ علت قرمز بودن فرم ج چیست ؟؟؟؟؟

ج: اگر از هیچ تسهللات دولتی استفاده نگردید میتوانید بصورت حضوری اعتراض خود را به اداره راه و شهرسازی محل سکونت خود اعلا کنید تا رسیدگی شود

**چرا فرم ج بنده قرمزه، منکه قبلا ثبت نامی نداشتم و تسهیلات نگرفتم

**واسه من فرم جیم تایید نشده چرا؟؟؟؟

**آیا وب سایتی جهت استعلام فرم ج وجود دارد؟

جواب: خیر هیچ سایتی برای استعلام فرج اعلام نشده است

سوال : آیا برای خرید آپارتمان در پرند هم باید فرم ج را دریافت کرد ؟

جواب : اگر برای خرید املاک شخصی اقدام کنید و می خواهید از اوراق وام مسکن استفاده نمایید بله باید برای استفاده از این وام فرم جیم را را سبز کنید ؛ اما برای خرید آپارتمان مسکن مهر چون با وکالت خرید و فروش می شوند در مرحله اول نیازی به فرم ج نیست و ۶ ماه زمان دارید و با وکالت می توانید ملک را به نام خود داشته باشید.  

blank

شاید این سوال پیش آید که فرم ج سبز مسکن چیست؟

در پاسخ بایستی گفت بر اساس بند یک ماده یک آیین‌ نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، افراد فاقد مسکن کسانی هستند که خود و یا افراد تحت تکفل آن ها شامل همسر و فرزندان، از تاریخ ۱۳۸۴/۱/۱ مالک زمین مسکونی یا واحد مسکونی نبوده اند و از تاریخ پیروزی انقلاب اسلامی (۲۲ بهمن ماه سال ۱۳۵۷ شمسی) به بعد از هیچ نوع امکانات دولتی و عمومی تامین مسکن مانند زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.

برای احراز این شرط، فرمی با عنوان فرم ج طراحی شده است که متقاضیان می توانند به صورت آنلاین در وبسایت ادارات کل راه و شهرسازی استان محل سکونت خود با تکمیل اطلاعات لازم استعلام فرم ج را درخواست کنند. استعلام فرم ج افرادی که مصداق فاقدین مسکن مذکور در بند یک آیین‌ نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن باشند، سبز خواهد بود و برای کسانی که قبلا از امکانات دولتی تامین مسکن استفاده کرده اند یا مالک زمین یا واحد مسکونی باشند، استعلام فرم ج قرمز اعلام خواهد شد.

لطفا به این نوشته از ۵ امتیاز دهید
[جمع امتیاز: ۵۲ میانگین: ۵]
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما